Türkiye Büyük Millet Meclisi 7 Temmuz’da yeni Başkanı’nı seçecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi 7 Temmuz'da yeni Başkanı'nı seçecek

Başvurular yapıldı, temmenniler dile getirildi. Gözler 7 Temmuz yapılacak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçimlerine çevrildi.

Genel kurul, salı günü, 27. Dönem İkinci Devre Meclis Başkanı’nı seçmek için toplanacak.
O seçime katılmak için şu ana kadar 5 isim adaylığını açıkladı.

AK Parti’nin adayı mevcut Meclis Başkanı Mustafa Şentop oldu. Şentop’a Milliyetçi Hareket Partisi de destek verme kararı aldı.

CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, İYİ Parti de Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz ile başkanlık yarışına girme kararı aldı. Grubu olmamasına rağmen TİP Genel Başkanı Erkan Baş da adaylığını açıkladı.

Baş, Genel Başkan olarak yarışa giren tek isim olurken, Şentop, Koç, Katırcıoğlu ve Filiz’in akademik çalışmalara sahip profesörler olması dikkat çekti.

Meclis Başkanı Şentop’un, hukuk alanında “Profesör Doktor” unvanı bulunurken, CHP’li Koç Tıp, HDP’li Katırcıoğlu iktisat, İYİ Parti’li Filiz ise makine mühendisliği alanında “Profesör Doktor” titrine sahip.

Adaylık başvuru süresi 6 Temmuz Pazartesi saat 24.00’te dolacak. Ancak yeni bir adaylık başvurusunun yapılması beklenmiyor.

Meclis iç tüzüğüne göre, başkanlık seçimi gizli oyla yapılıyor. Birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu yani 401 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa 4. Tur’a geçilecek. Ancak toplamda milletvekili sayısı 340 olan AK Parti ve MHP’nin oylarıyla Şentop’un 3. Tur’da seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

korku filmleri 2019 animasyon filmleri 2019 Tipobet365 Giriş betmatik giriş supertotobet giriş