Corona virüs o sarı bariyerlerin ardında ortaya çıktı.

Corona virüs o sarı bariyerlerin ardında ortaya çıktı.

1

Tüm dünyada hayatı felç eden, tarihin en ölümcül salgınları arasında şimdiden yerini alan corona virüs bu sarı bariyerlerin ardında ortaya çıktı.

2

Tüm dünyada neredeyse 3 milyon insana bulaşan ve 200 binden fazla kişinin ölümüne yol açan corona virüs, dünyada birinci gündem maddesi olmaya devam ediyor.

3

ABD’li bilim insanı Thomas Lovejoy, vahşi yaşam ticareti ve insanların doğaya aşırı müdahalesinin corona virüs pandemisine neden olduğunu söyledi.

4

Lovejoy, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada “Bu doğanın intikamı değil, bunu kendi kendimize yaptık” dedi.

5

George Mason Üniversitesi’nde Çevre Profesörü Lovejoy’a göre uzmanlar, insanların doğal yaşama müdahalesi sonucu, her yıl iki ile dört virüsün ortaya çıktığını keşfediyor.

6

Ortaya çıkan bu virüslerden herhangi birinin pandemiye dönüşme riski var. 1980’lerde “biyolojik çeşitlilik” terimini bulan Lovejoy şunları söyledi.

7

“Bu pandemi, doğaya ısrarlı ve aşırı müdahalemiz ve yasa dışı vahşi yaşam ticaretinin bir sonucu.

8

Özellikle de Güney Asya’daki ve Afrika’daki av hayvanları pazarlarının… Böyle bir şeyin yaşanmasının sadece zaman meselesi olduğu çok netti.”

9

Amerikan Gelişim Merkezi’nin kısa süre önce yayımladığı raporda, Amerika’nın pandemilerle savaşmak için vahşi yaşam ticaretini durdurması gerektiği yorumu yer alıyordu. Lovejoy’un sözleri, bu yoruma destek olarak geldi.

10

Hayvan pazarları, vahşi hayvanların ya da çiftlikte yetişen canlı hayvanların satıldığı, aynı zamanda taze meyve, sebze ve balıkların da aynı ortamda tezgahlarda sergilendiği, pek de hijyenik olmayan kalabalık satış yerleri.

11

Afrika ve Asya’nın birçok yerinde kurulan pazarlar, yüz milyonlarca insana besin tedariği sağlıyor. Çin’in Wuhan kentindeki hayvan pazarının, Covid-19 salgınının merkezi olduğu düşünülüyor.

12

Lovejoy’a göre hayvan pazarlarında vahşi hayvanlarla çiftlik hayvanlarını ayırmak bile, virüslerin farklı türlere geçmesi riskini büyük oranda azaltır:

13

“Böylece virüslerin tutunacağı farklı türlerin sayısı azalmış olur.” diyen profesör, sözlerine şöyle devam ediyor:

14

“Ev hayvanları da çeşitli virüsler taşıyabilir ancak hepsi bir arada olmazsa, vahşi yaşam alanlarındaki hayvanlarda bulunan virüslerin ev hayvanlarına geçme olasılığı gerçekten çok düşer.

15

“Bu doğanın intikamı değil, bunu biz kendi kendimize yaptık. Çözümü ise doğaya çok daha saygılı bir yaklaşım sergilemekten geçiyor.” ifadelerini kullanan bilim insanı Thomas Lovejoy, son noktayı ise şu cümleyle koydu:

16

“Buna iklim değişikliği ve diğer sorunlarla mücadele de dahil.”

17

Öte yandan Çin’de corona virüs salgını nedeniyle karantina uygulamalarının kaldırılmasının ardından yeniden açılan restoran ve kafelerde, “bitki bazlı sahte et ürünlerinin” menülerde yerlerini aldığı gözlendi.

18

Çarşamba günü ABD merkezli Beyond Meat şirketi, bitki bazlı ürünlerini Starbucks kafeleri aracılığıyla satışa sundu.

19

Hazır yemek zinciri KFC, gelecek haftadan itibaren bitki bazlı tavuk ürünü satış denemelerini başlatacağını açıkladı.

20

Çin’den gelen açıklamalar, daha fazla sayıda insanın daha sağlıklı yaşam biçimi benimsemeye başladıklarının sinyallerini veriyor.

21

Beyond Meat, Çin’de “bitki bazlı gıdalara talep artışı gözlemlediklerini” ve ülkedeki 3 bin 300 Starbucks şubesinde 3 çeşit yemeği satışa sunduklarını kaydetti.

22

Ülkedeki Starbucks şubelerinin çoğu corona virüs nedeniyle Ocak sonunda kapanmalarının ardından yeniden açıldı. Bu hafta, KFC Çin’de ilk kez Şanghay ile güneydeki Guangzhou ve Shenzhen şehirlerinde deneme süresi boyunca bitki bazlı tavuk satacağını açıkladı.

23

Batılı şirketler küresel çapta daha az et, daha fazla bitki bazlı yemek yemek akımının ardından Çin’de baş gösteren bu talepten faydalanmayı umuyorlar.

24

Çin’de aynı zamanda 2018 yılında Afrika domuz ateşi hastalığının ülkedeki domuz sürüsünün yarısının ölümüne yol açmasının ardından et, özellikle de domuz arzında sıkıntı yaşanıyor.

25

Bir Beyond Meat sözcüsü yapılan açıklamada, “Asya’yı uzun dönem büyüme için stratejik olarak kilit bir bölge olarak görüyoruz ve Beyond Meat’in amacı 2020 sonunda yerel olarak Asya’da üretime geçebilmek” dedi.

26

Şirketin ürünleri Singapur, Güney Kore, Tayland, Vietnam ve Filipinler de dahil olmak üzere Asya’daki pek çok ülkede satışa girmiş durumda.

27

Ancak bu tür şirketler bitki bazlı ürünlerini Çin’de pazarlamakta zorluk çekiyor. Çin Pazar Araştırma Grubu’ndan Shaun Rein bunun nedenini şöyle açıklıyor:

28

“Daha sağlıklı, et olmayan proteinlere yönelik talep Çin’de ABD’de olduğu kadar yüksek değil çünkü Çinliler halihazırda günlük besin düzenlerinde Amerikalılardan daha fazla sebze yiyorlar. Çinliler yine de nadiren vejetaryen olduklarını söylüyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betmatik giriş supertotobet giriş