Brüksel Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi

Brüksel Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi

1 ABONE OL

Brüksel Belçika’nın başkentidir. Brüksel şehri 100 yıl önceye kadar bataklık olan bir yer idi. Dolayısıyla şehir bataklık olan halinden çıkarak şehir haline geldi. Bu yüzden Brüksel ismi şehre verilmiş oldu. Brüksel demek “bataklıkta ki yerleşim yeri” anlamına gelmektedir. Şehrin nüfusu ise yaklaşık olarak 1.1 milyondur. Brüksel şehrini gezmek için Schengen vizesine ihtiyacınız olacak. Schengen vizesi aldıktan sonra şehri gezebilirsiniz.Bütün tatil ihtiyaçlarınızı karşılayacak olan şehirde her türlü konaklama imkanları da mevcuttur. Brüksel şehrinde ağırlıklı olarak Fransızca dili konuşulmaktadır. Şehirde gezip görebileceğiniz güzel lüks mekanlar ve semtler bulunmaktadır. Dilerseniz buralarda alışveriş dahi yapabilirsiniz. Brüksel Avrupa birliği şehirlerinden biri olduğundan dolayı şehirde resmi para birimi ise Euro’dur.Brüksel şehrine geldikten sonra şehrin mutfağını da deneyebilirsiniz. Özellikle dünyaca ünlü olan Brüksel lahanası şehirde denemeniz gereken yemeklerden birisidir. Brüksel şehrinin nüfusu özellikle yaz aylarında oldukça artmaktadır. Şehir yaz aylarında özellikle nüfusu artan bir şehirdir. Brüksel şehrini tatil için tercih edebilirsiniz. Tüm tatil ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak cinsten bir şehirdir.

21) Grand Place

1) Grand Place

Grand place Brüksel’de görmeniz gereken ilk yerlerden biridir. Hem Brüksel’in hem de Avrupa’nın en meşhur ve hareketli meydanlarından olan Grand place meydanı içerisinde belediye binaları ve diğer tarihi binalar yer almaktadır. Ayrıca bira imalatçılarında müzesi Grand placa meydanında yer almaktadır. Meydanda her yıl ağustos ayında düzenlenen bir de çiçek halı festivali yer almaktadır.

32) Atomium

2) Atomium

EXPO 1958 için inşa edilmiş olan Atomium daha önce görmediğiniz bir mimariye sahip. Demir kristallerinin yaklaşık 165 milyar kez büyütülmüş halini sergileyen Atomium Brüksel’de ilgi gösterilen yerlerden biridir. Atomium’a giriş ücreti 12 euro’dur. Hafta içi her gün buraya ulaşabilirsiniz.

43) İşeyen Çocuk Heykeli

3) İşeyen Çocuk Heykeli

Brüksel’de ki en ünlü heykellerden biridir. İşeyen çocuk heykeli Brüksel şehrinin simgesi haline gelmiştir. Heykel etrafında bolca turistin olduğunu göreceksiniz. İşeyen çocuk heykeli boyutu 60 santimetredir. İşeyen çocuk heykelinin ise hikayesi şu şekildedir. Brüksel’e atılan bir bombanın patlamaması için bir çocuğun bombaya işediği ve böylelikle şehirde patlamayı engellendiğine inanılır. Bu yüzden şehrin tam merkezinde bu heykel yer almaktadır.

54) Cinquantenaire Parkı

4) Cinquantenaire Parkı

Şehirde bulunan en ünlü parklardan biridir. Ailecek bu parka gelerek çok güzel vakitler geçirebilirsiniz. Bu park 1880 yılında inşa edilmiş olan bir parktır. Belçika’nın özgürlüğünün 50. yılının şerefine Belçika hükumeti tarafından yaptırılmıştır. Parkın ismi Jubelpark olarak da adlandırılmaktadır. Dolayısıyla Brüksel’de bu park için iki adı da duyabilirsiniz. 30 bin hektar üzerine inşa edilmiş olan park turistlerin en çok tercih ettiği noktalardan biridir.

65) Aziz Gudula Katedrali

5) Aziz Gudula Katedrali

Brüksel’de ki en popüler dini yapıdır. Aziz Gudula katedrali 8. yüzyılda inşa edilmiş olan bir katedraldir. Aziz Gudula katedrali yapıldığı andan Aziz Micheal’e ithaf edilmiş bir dini yapıdır. Daha sonra 11. yüzyıla geldiğimizde ise bu katedrale bir kilise inşa ettirilmiştir. Kilise inşa ettirildikten sonra Aziz Gudula’nın eserleri de bu katedrale getirilmiştir.

76) Belçika Güzel Sanatlar Kraliyet Müzesi

6) Belçika Güzel Sanatlar Kraliyet Müzesi

Belçika’da yer alan güzel sanatlar kraliyet müzesi en çok ziyaret edilen ve en popüler müzelerden biridir. Özellikle müzeleri gezmeyi seviyorsanız burası tam da size göre bir müzedir. Belçika güzel sanatlar kraliyet müzesi içerisinde batı kültürünü yansıtan eserler bolca yer almaktadır. Oldukça eski sanat eserlerinin yer aldığı bu müzede tarihe tanıklık edebileceksiniz.

87) Brüksel Belediye Binası

7) Brüksel Belediye Binası

Brüksel belediye binası şehrin tam merkezinde yer alan bir binadır. Gotik mimari ile inşa edilmiştir. İçerisinde batı sanatına dair motifler de gözlemlenmektedir. Brüksel belediye binası şuan hükumet binası olarak da kullanılmaktadır.

98) Mini Avrupa

8) Mini Avrupa

Brüksel’de turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi de mini Avrupa’dır. Mini Avrupa 1989 yılında inşa edilmiş olan bir yapıdır. Brüksel’de yer alan bir minyatür sanatı ile oluşturulmuş parktır. Park içerisinde Avrupa’nın önemli merkezlerini ve yerlerini minyatür sanatı ile görebilirsiniz. Yılda yaklaşık olarak 300 bin kişinin ziyaret ettiği bir yer olan Mini Avrupa’yı mutlaka görmeden gitmeyin.

109) Horta Müzesi

9) Horta Müzesi

Brüksel müze bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Horta müzesi içerisinde yer alan pek çok sanat eserleri yer almaktadır. Müze gezmeyi seviyorsanız Horta müzesini gezerek sanatı yerinde inceleyebilirsiniz.

1110) Brüksel Park

10) Brüksel Park

Şehrin kalabalığından uzak kalabileceğiniz, doğa yürüyüşü yapabileceğiniz çok güzel bir yerdir Brüksel park. Halka açık olan parkta ailecek vakit geçirebilirsiniz. Brüksel parka hafta içi her gün ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

korku filmleri 2019 animasyon filmleri 2019 Tipobet365 Giriş betmatik giriş supertotobet giriş