65 yaş üstüne sokağa çıkma izni

65 yaş üstüne sokağa çıkma izni

1 ABONE OL

İstanbul’da corona virüs salgını kapsamında alınan önlemler nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan kişiler istisna uygulanması kapsamında ilk defa sokağa çıktı. 65 yaş üstü vatandaşlar Fatih’te iznin verildiği 11.00-15.00 saatleri arasında sokakta yürüyüş yaptı.

2

Şişli Halide Edip Adıvar Mahallesi’nde yürüyüş yapanlar objektiflere böyle yakalandı.

3SOKAĞA ÇIKMAM ÇÜNKÜ...

SOKAĞA ÇIKMAM ÇÜNKÜ…

İçişleri Bakanlığınca corona virüs nedeniyle 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasının ilk gününden beri evden dışarı adımını atamayan 75 yaşındaki Fatma Aydın, hastalığı bulaştırmaktan veya kapmaktan endişe ettiğini belirterek, 4 saatlik sokağa çıkma hakkını kullanmayacağını söyledi. Yaşlı kadın, corona virüsün baş gösterdiği ilk günlerden beri evinin içerisinde bulunduğu alana dahi kimseyi almadığını ifade etti.

4

Fatma Aydın, evinin penceresinden gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sıkıldık ama ne yapalım. İyice virüs biterse, devlet ne zaman izin verirse çıkacağım. Kendimiz hastalansak bir şey değil ama gençlere bulaştırırız. Onun için bir kız yanıma giriyor. Başka kimseyi yanıma sokmuyorum. Hep evin içinde kendi kendime oturuyorum. Çok sıkıldım, hiçbir şey yapamıyorum. Kızım yemeğimi önüme getiriyor ama yarın çıksam ne olacak. Çıkmayı düşünmüyorum, bakarsın yolda birine denk gelirim. Olası bir hastalığı insanlara bulaştırmak ve kapmaktan korkuyorum” dedi.

550 GÜN SONRA İLK

50 GÜN SONRA İLK

65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanlar için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına bugün 4 saatliğine ara verildi. Genelgede yer alan bilgilere göre 65 yaş üzeri kişiler bugün saat 11:00-15:00 arasında sokağa çıkabildi.

6

65 yaş üstü vatandaşlar için 4 saatlik sokağa çıkma izni 11.00 itibarıyla başladı. Uzun bir süredir evinden çıkamayan vatandaşlar park ve bahçelerde yürüyüş yaptı. Avcılar’da spor yapan 74 yaşındaki Ahmet Sağlam, “Benim için bayram bugün. Ben burada her gün spor yapıyordum. 2 aydır eve kapandım, 4 kilo aldım. Çok özledim. Evde torunlarım var, maç yapacağım” dedi.

7BAKAN KOCADAN PAYLAŞIM: BEKLENEN GÜN

BAKAN KOCA’DAN PAYLAŞIM: BEKLENEN GÜN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Koronavirüsle mücadelemize evde kalarak büyük destek verdiniz. Beklenen gün geldi: Şehir, siz hanımefendiler ve beyefendilerle adeta yeniden tanışacak. Bu güzel günde maske takmayı ihmal etmeyin. Maske artık kıyafetimizin bir parçası olmalı. Her dakikanız güzel geçsin!” ifadelerine yer verdi.

8

Akülü engelli arabasıyla dışarı çıkan Halil Güney ise, “Dışarıda kimse yok. İnsan olmayınca tek başına ne yapayım. Birazdan eve gideceğim” ifadelerini kullandı.

9

Bakırköy’de de sokağa çıkma izninin başlamasıyla yaşlı vatandaşlar yürüyüş için dışarıdaydı. 85 yaşındaki Metin Dokur, “Aşağı yukarı 40 günden beri evdeyim. Çıktık geldik. Çok güzel fakat çok üzgünüm. Bir hayalet şehir gibi olmuş Bakırköy. Çıktığıma da pişmanım. Evimin önünde de hava alıyordum. Bu vaziyeti görmek çok üzdü beni” şeklinde konuştu.

10

Eşinin mezarını ziyarete giden bir kadın ise, “Çok mutlu hissediyorum kendimi. 58 gündür evdeyim. Baharın geldiğini bile çıkınca öğreniyoruz. Çiçeklerin açtığını yeni görüyoruz. Bu beni çok mutlu etti. Şimdi eşimin mezarına gidiyorum. Neredeyse iki aydır gidemiyorum, çiçekleri sulayacağım, bakımını yapacağım” diye konuştu.Küçükçekmece’de sokağa çıkma saatlerinin gelmesinin ardından çantasıyla dışarı çıkan Vahit Çalışkan, “İyi bir şey ama kara haber verdiler, marketler kapalıymış. Ne faydası var markete, bankaya gidemeyeceksem. Pazar gününe niye bırakmışlar? Evin içi uygun bizim, çıkamasak da park karşımızda, süt alacaktım” dedi.

11CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DUYURMUŞTU

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DUYURMUŞTU

65 yaş üzeri vatandaşlara sokağa çıkma iznini Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk müjdemiz 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızadır. 65 yaş üstü gruba, ilk etapta, sokağa çıkma sınırlandırması günlerinin birinde ve 4 saat süreyle, yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz. İlk uygulamayı da bu hafta sonu 10 Mayıs Pazar günü 11.00 ile 15.00 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz” ifadeleriyle duyurmuştu.

12 13 14 15 16 17 18

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betmatik giriş supertotobet giriş